APT1608SECK-AMT
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APT1608SECK-AMT
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 605nm
Millicandela Rating : 260mcd
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Current - Test : 20mA
Mounting Type : Surface Mount
Height (Max) : 0.85mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Viewing Angle : 120°
Wavelength - Peak : 610nm
Configuration : -
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 1.60mm L x 0.85mm W
Lens Color : Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.1V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 1.20mm x 0.80mm
Lens Transparency : Clear
Color : Orange
Series : High Temp
Supplier Device Package : 0603
Mfr : Kingbright
Base Product Number : APT1608
Description : LED ORANGE 0603
Contact Now
Orange 605nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric)