MCO500-18IO1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCO500-18IO1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 560 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 880 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 300 mA
Structure : Single
Package / Case : Y1-CU
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17000A, 16000A
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : MCO500
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : MOD THYRISTOR SGL 1800V Y1-CU
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 880 A Single Chassis Mount Y1-CU