REG113EA-2.85/250
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
REG113EA-2.85/250
  • 1
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 250
PSRR : 65dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.41V @ 400mA
Current - Quiescent (Iq) : 500µA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) : 1mA
Supplier Device Package : 8-VSSOP
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 400mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.85V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max) : 10V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 2.85V 400MA 8VSSOP